O autorovi

Dramatik Jiří Zygma (*1981), známý také pod italským pseudonymem Matteo Difumato, píše zejména kratší hry, které se dají hrát i bez přestávky. Po své první trilogii „Hypermoderní dekonstrukce" s hrami „Ostnatý drát", „Manévry" a „Volné pole" (poslední z nich je přeložena i do francouzštiny) začal psát v italštině (trilogie „Senso unico" s hrami „Irtodelia", „Codice fiscale" a „Morte dignitosa" a dále pak samostatná hra – satyrská dohra „Sulla spiaggia"). Po premiéře „Ostnatého drátu" s podtitulem „Ohne Sentiment, bitte" v pražském Studiu Citadela v r. 2005 měl premiéru v Ostravě se svou další českou hrou „Na hře závislí" v r. 2012, následně v r. 2021 uvedl pod svým navigačním vedením svou vlastní poslední hru "Komentariát" v Komunitním centru Husitská v Praze. Ta tvoří spolu ještě s předcházejícími dramaty "Na hře závislí", "Pokřivený charakter" a "Mythomania", která se odehrává v Řecku a jež byla napsána v Aténách při jeho studijním pobytu v r. 2013 a tvrdě odrážela tamější krizovou situaci, i přesto s řadou komických prvků a připomínající odkazy epického divadla, volnou tetralogii, nazvanou schválně jako „Amorality", protože autor si je plně vědom svého zbytečného kázání bez širšího dosahu. Dramatik mimo jiné přeložil komedii „Marcolfa" od italského nositele Nobelovy ceny za literaturu Daria Fo, dále atypický místopis „Není Milán jako Milán" od italského autora Alda Noveho, románový bestseller "Lásko má nekonečná" od toho samého autora a také dokončil rovněž v Aténách překlad traktátu „Umění dramatického psaní" od amerického dramatika maďarského původu Lajose Egriho, přičemž aktuálně připravuje překlad jeho další knihy "Umění postavy", někdy překládané jako "Umění kreativního psaní". Od r. 2021 žije natrvalo ve Španělsku, kde vede vlastní autorské divadlo Te@tro Rural a uvádí v něm mimo jiné také španělské překlady jeho her. Aktivní spisovatelské činnosti se však záměrně přestal věnovat ve svých 36 letech, tedy v r. 2017.

Služby nakladatelství

Nakladatelství funguje od r. 2004 a zatím má na svém kontě kolem 20 vydaných titulů. Všechny knihy nyní nabízíme z důvodu úspory nákladů pouze v elektronickém formátu PDF, ePUB nebo MOBI, a to objednáním na e-mailu uniroma@seznam.cz, platební brána zde nefunguje!! Za příplatek jsme však schopni doručit Vám knihu i v tištěné podobě. Všechny knihy jsou mimo to v platebním režimu k zakoupení v partnerském nakladatelství E-knihy jedou..

O nás

Anotace víceúčelového kulturního centra QUADROM

 

Projekt předpokládá výstavbu nezávislého kulturního centra na pomezí ulic Janáčkova a Porážková ve čtvrti Moravská Ostrava a Přívoz, tedy v samotném centru Ostravy 1. Objekt je situován v blízkosti volného prostranství, tvářícího se jako náměstí, řekněme tedy Moravské náměstí č.p. 5 či Náměstí Ivana Vyskočila 5. Redekonstrukce předpokládá zachování unikátní architektonické podoby + přístavbu pojatou jako „hypermoderní dekonstrukce“, tedy fakt, že budova je plně funkční a použitelná, ale tváří se jako nedostavěná či v přestavbě (prvky jako lešení, trubky, atd.). Inspirací budiž klasická ostravská cihlová architektura, tedy pokud jde o původní jateční dům, pro novostavbu inspirací nechť jsou polyfunkční chátry budící dojem nekompletnosti, zmatenosti a různorodosti, vše rázu dekonstruktivního.

Kromě využití objektu jakožto atypického divadelního prostoru s nejnovějšími scénografickými objevy a technikou popsanými v anotaci se dá počítat i se zřízením či částečným působením Akademie moravsko-slezských umění (AMSU), v přístavbě pak se sídlem Institutu pro Výzkum Teleportu (IRT - Insitute for Research of Teleport).

Naše působnost, vymezená v anotaci i ve stanovách, je legálně schválena od konce srpna roku 2004. Veškerý náš zájem je vymezen v předchozích třech odkazech, takže zbývá říci jen toto: Zachovejte nám naši přízeň, ať už jako divadelníci, diváci nebo čtenáři! Děkujeme!

V současné době mimo svůj pilotní projekt správy historické, památkově chráněné kulturní památky ostravských městských jatek, máme na programu zejména tyto aktivity:

Akademie moravsko-slezských umění

Porubské divadlo

Divadlo V Šantovce

publikační a literárně vydavatelská činnost

 

Na projekty můžete přispívat jako fyzické i právnické osoby ve prospěch účtu číslo

2114644006/2700

Ponevadž jsme nejen subjekt občanský, ale i veřejný, a jde nám o zachování dobrého jména a česti, také naše financování je záležitostí otevřenou. Pohyby materiálních složek a zároveň doklad o dění v rámci první sezóny 2004/2005 najdete zde.

Vyúčtování za sezónu 2010/2011 otevřete tady.

Sezóna 2011/2012 po stažení zde.

Podvojné účetnictví pro r. 2013 vedeme tady.

Podvojné účetnictví pro r. 2014 vedeme zde.

Podvojné účetnictví pro r. 2015 vedeme tady

Naše působnost, vymezená v anotaci i ve stanovách je legálně schválena Ministerstvem vnitra od konce srpna roku 2004, ale ex offo k 12. 05. 2020 zase zrušena, proto od tohoto data fungujeme pod novým IČ 873 887 82.